Na czym polega różnica między tkaniną a dzianiną?

Na czym polega różnica między tkaniną a dzianiną?

Osoby nieposiadające fachowej wiedzy posługują się terminami potocznymi, co może być niezrozumiałe dla fachowców. Tak samo bywa w przypadku terminów „tkanina” i „dzianina”. W optyce kogoś, kto nie zajmuje się takimi sprawami są to synonimy, pamiętajmy jednak, iż z perspektywy miłośniczki szycia bądź dziewiarza to odmienne materiały o różnych charakterystykach oraz zastosowaniu. Na czym polegają różnice między tkaniną i dzianiną i czemu to takie ważne?

Krótko o tkaninie

Pod terminem „tkanina” kryje się płaski produkt włókienniczy produkowany na skutek przeplatania ułożonych pod kątem prostym nici osnowy i wątku. Scalenie tych obu układów odpowiadające określonemu z góry porządkowi można określić mianem tkaniny. Parametry nitki osnowy i wątku determinuje własności całej tkaniny , na przykład na grubość, masę powierzchniową (gęstość powierzchniową), elastyczność, przepuszczalność i wiele innych. W normach dotyczących tkanin ujęte są cechy takie jak zastosowany splot, tak zwana liczność osnowy i wątku, wyrażony w procentach współczynnik wrobienia osnowy czy wątku, jak również inne cechy. Najpopularniejsza tkanina jest produkowana z pomocą włókien bawełnianych – to rodzaj włókna, który bywa charakteryzowany jako najpraktyczniejszy oraz najbardziej komfortowy. Bawełnę stosuje się do szycia ubrań przeznaczonych dla osób o skórze wrażliwej, ale znajduje także zastosowanie do tworzenia innych wyrobów tekstylnych.

Właściwości i rodzaje dzianin

Dzianina to także płaski wyrób przemysłu włókienniczego tworzony drogą wyrabiania tworzenie i łączenie ze sobą oczek. Innymi słowy można przyrównać dzianinę do szalika zrobionego na drutach. Można zwizualizować sobie grube sploty, które obecnie bywają jednak również bardzo delikatne, niekiedy wręcz niewidoczne dla niewprawionego obserwatora. Dzianina jest idealnie wytrzymała i umożliwiająca rozciąganie, produkuje się ją z jednej nitki ręcznie bądź przy użyciu specjalnych maszyn. Dzianiny występują w wielu wariantach: jednolite, zdobione wzorami, zdobione, ozdabiane fakturami lub zaopatrzone w wykonaną z włókien okrywę – każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnym rodzajem tego materiału jest dzianina single jersey, która ma ogromne zastosowanie w szyciu odzieży. Single jersey jest lekka, przepuszczająca powietrze a także szczególnie miła w dotyku, dlatego wspaniale przydaje się podczas szycia ubrań takich jak bluzy, odzież nocna, szaliki, t-shirty. Single jersey chętnie stosowana jest podczas wytwarzania delikatnej odzieży dla niemowląt.

Tkanina czy dzianina

Nie da się wytyczyć sztywnych zasad, które nakazywałyby wytwarzanie określonych wyrobów tekstylnych wyłącznie z dzianiny bądź tylko z wykorzystaniem tkaniny, albowiem zarówno tkanina, jak i dzianina znajdują liczne zastosowania i mają unikalne zalety. Tkaniny z reguły są trudniejsze do zniszczenia, mają dużo więcej wzorów i faktur. Dzianiny są za to przyjemniejsze w dotyku, elastyczne, przez co dają więcej możliwości w tworzeniu odzieży przylegającej do ciała, choć także narzut na kanapy czy fotele oraz bielizny pościelowej. Osoby, które miały do czynienia z materiałami tekstylnymi z racji zawodu znają różnice i doskonale wiedzą, czym różnią się te dwa materiały, jednakże niefachowcy także bez trudu mogą nauczyć się tego rozróżnienia. Jeśli pragniemy kupić materiał pozwalający na własnoręczne stworzenie rękawiczek czy czegokolwiek innego elementu odzieży trzeba się namyślić, jakie właściwości ma mieć użyta tkanina. Przy zakupie materiału warto osobiście przekonać się jakie ma właściwości, czy jest elastyczny, jaką ma gramaturę, czy jest wysokiej jakości itd. Dzięki tej metodzie bez trudu odszukamy odpowiednią tkaninę lub dzianinę. Jeśli jednak nie mamy pojęcia na co się zdecydować, to warto poradzić się sprzedawcy.