Co zrobić, aby inwalida uniknął wypadku w łazience?

Co zrobić, aby inwalida uniknął wypadku w łazience?

W sytuacji, gdy musisz zapewnić opiekę nad osobą niepełnosprawną, zapewne wiesz, z jakiego rodzaju trudnościami zmaga się taka osoba niemal codziennie. W takich okolicznościach sprawą nastręczającą wiele problemów bywa dbałość o czystość ciała. Pewną ulgą jest fakt, iż na rynku można kupić akcesoria podobne do tych wykorzystywanych w szpitalach, z pewnością te akcesoria upraszczają codzienność osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi Jest to np. podkładki przeciwpoślizgowe bądź specjalne baterie prysznicowe.

Wózek toaletowy – przyda się niepełnosprawnemu w łazience

W każdym dobrze zaopatrzonym punkcie handlowym z urządzeniami rehabilitacyjnymi możesz nabyć różne modele wózków zbudowanych specjalnie dla inwalidów. Z pomocą takiego sprzętu przemieszczanie się po łazience, posługiwanie się sedesem a także branie prysznica są mało kłopotliwe. Nie zawsze wystarczy zaopatrzenie się w taki sprzęt, jak krzesełko prysznicowe czy podkładki przeciwpoślizgowe. Kiedy niepełnosprawność czyni konieczną pomoc opiekuna, wózek toaletowy jest naprawdę bezwzględnie potrzebny.

Bezdyskusyjnie kluczowy wyróżnik wózka to manewrowość. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce nie wymaga asysty innego domownika. Osoba niepełnosprawna zyskuje z pewnością spokój ducha oraz pewną niezależność. Wciąż nie będzie w stanie wykonać pewnych czynności bez asysty, trzeba jednak podkreślić, że większość z nich będzie bezproblemowa. Przykładowo, podczas zaspokajania potrzeb fizjologicznych wystarczy podjechać z wózkiem nad sedes, by kolejne kroki wykonała bez pomocy innej osoby osoba niepełnosprawna.

Jeżeli pragniesz kupić godny zaufania wózek toaletowy, przeprowadź drobiazgowy rekonesans towarów dostępnych w sklepach medycznych. Zwróć przede wszystkim uwagę na możliwość manipulacji wysokością wózka. Z pewnością to absolutnie czołowa kwestia, a to dlatego, że umożliwia doskonałe dostosowanie tego akcesorium do danej osoby oraz jej stylu życia.

Kluczowe parametry techniczne wózków toaletowych

Istotne bywają również atrybuty techniczne wózka, a zwłaszcza hamulce, podnóżek (który można schować) jak również dopuszczalny udźwig. Nie mniej istotna bywa także jakość wykonania i surowiec, który był wykorzystany przez producenta.

Regulowane podłokietniki to jeszcze jeden atrybut, na który warto zwrócić uwagę. Dostosowanie wysokości podłokietników zgodnie z wymiarami ciała użytkownika w ogromnym stopniu umili korzystanie z wózka. Swobodne oparcie rąk na optymalnej wysokości to duże udogodnienie dla osoby chorej. Taka poza rozluźni mięśnie oraz zapewni wyjątkowy poziom wygody.

Ponadto zwróć też uwagę na oparcie i siedzisko. Te dwie elementy wózka muszą być również bardzo wygodne oraz wytrzymałe. Niebywale istotne są także odchylane podnóżki. Za ich sprawą istnieje możliwość, aby wygodnie podeprzeć dolne kończyny, co zapobiega przeciążeniu mięśni.

Kwestia, której nie możesz pominąć, dokonując wyboru wózka

Nie zapomnij zbadać specyfikację techniczną wózka, by w najwyższym stopniu dostosować sprzęt do potrzeb użytkownika. Sprawdź obciążenie maksymalne konkretnego typu wózka, wagę i typ kół (rozmiar i materiał). Niezwykle ważna bywa również wysokość, szerokość oraz głębokość siedziska. Rzecz jasna wiele parametrów można wyregulować, jeżeli wózek toaletowy został wykonany przez solidnego producenta.