Wszystkie oblicza dresówki

Wszystkie oblicza dresówki

Współcześnie dresy są jednym z najbardziej rozpowszechnionych typów odzieży. Wielu z nas materia dresowa – czyli dresówka – budzi skojarzenia nie tylko z aktywnością fizyczną, ale również z codziennym odzieniem. Materiał ten nosi się zarówno w luźnych sytuacjach, jak i przy eleganckich okazjach.

Czym charakteryzuje się dresówka?

To prawdziwy wstęp do nieba dla twórców haute couture i trendsetterów – dzianina dresowa jest niezbyt kosztowna, prosta do wyprodukowania i daje możliwość uzyskania wielkiej ilości fasonów i odcieni. Dobrze się ją nosi, gdyż jest bardzo wygodna i stuprocentowo przepuszczalna dla powietrza. Jest to odzież zarówno dla małoletnich, jak i dorosłych.

Jeśli chodzi o zawartość, często dzianina dresowa ma w sobie włókna bawełniane i dodatek syntetyków. Wśród jej zalet wyróżniają się sprężystość i dobra cyrkulacja. Przez to ubiór z takiego materiału nadaje się na chłody i cieplejsze dni. Występuje w wielu wersjach grubości. Materiał ten można podzielić na typy: dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Pozostałe kategorie, pasujące do dresówki, to splot, gramatura i dokładny skład. Dresówka pętelkowa najczęściej zawiera domieszkę elastanu lub lycry. Drapana ma w zawartości poliester, który odpowiada za rozciągliwość i to w obie strony – dresy w najlepszym gatunku nie powinny być rozciągnięte po kilku praniach.

Dresówka drapana

Dresówka drapana jest gruba,elastyczna i posiada dużą gramaturę. Po lewej stronie przechodzi w charakterystyczny, przyjazny meszek. Produkuje się z niej zimowe i jesienne wdzianka, dresy, nakrycia głowy, kominy oraz podpinki. Składniki tej dzianiny to głównie bawełna z domieszką poliestru lub elastanu. Może obyć się również bez udziału syntetyków.

Dresówka pętelkowa

To z kolei odzież, który z wierzchu jest gładki, a z drugiej strony ma charakterystyczne pętelki. Dresówka pętelkowa posiada równie miły w dotyku charakter, a przy okazji potrafi być odporna na rozmaite oddziaływania z zewnątrz. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Może być w wersji rozciągliwej, czyli z elastanem – oraz w wersji bez elastanu. Bez wsparcia syntetyków dzianina pętelkowa jest sztywna i nie rozciąga się. To właśnie od zawartości dodatków i gramatury zależy efekt grubości i stopień usztywnienia dresówki