Polacy w Niemczech i najczęstsze widoki na pracę

Polacy w Niemczech i najczęstsze widoki na pracę

Lepsza praca to najczęstszy powód wyjazdów naszych rodaków poza granice kraju. Inną okolicznością bywa chęć, by zmienić coś w życiu i dać sobie szansę na nowe rozdanie, lecz w innym państwie. Częstym wśród obieranych celów wyjazdu bywają Niemcy. Zapewne dlatego, że niedaleko nas jest położony najbogatszy kraj w Europie. Nie da się też ukryć, że okoliczności egzystencji są tam odmienne niż u nas.

Praca Niemcy: marzenie czy spory niedosyt?

Dla kogo podjęcie obowiązków zawodowych w Niemczech przynosi prawdziwe korzyści i zmianę na lepsze? Daremnie byłoby szukać analogii odnośnie wszystkich zawodów i typów zatrudnienia, dlatego że każdy przypadek trzeba ocenić indywidualnie. Można przytoczyć przykłady rozmaitych znawców wąskich dziedzin, którzy tworzą osobistą karierę na niemieckiej ziemi dzięki indywidualnym kontraktom. Dzieje się tak w przypadku niektórych wąskich branżach, w których wyraźnie preferowana będzie wybitna wiedza lub praktyczne zdolności, np. opieki zdrowotnej, budownictwa, techniki czy technologii cyfrowych. Jeżeli ktoś należy do takiej kategorii, do wyjazdu skłonią go duże zarobki i liczne bonusy, które pracodawcy zapewniają w pakiecie. Rzecz jasna powinni biegle posługiwać się językiem obcym; przeważnie niemieckim, chociaż wielkie firmy międzynarodowe dopuszczają opcję porozumiewania się z zatrudnionym w języku angielskim.

Różnica polega jednak na tym, że nie dla każdego z naszych krajanów zatrudnienie w Niemczech to przyjęcie takie jak w charakterze specjalisty. Zdecydowana większość znajduje zatrudnienie przy pracach niewymagających wąskiej specjalizacji czy fachowej teorii, często związanych z branżą HoReCa, powszechnymi usługami czy obsługą linii produkcyjnych. Niezależnie od tego nie da się ukryć, że płace są dalej o wiele atrakcyjniejsze niż w Polsce. Powinniśmy jednak wiedzieć o tym, że także koszty utrzymania u Niemców okazują się o wiele wyższe niż tutaj.

Sezonowa praca w Niemczech: plan z odczuwalnym skutkiem

Z tego powodu rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym będzie sezonowa praca w Niemczech. Możemy wówczas liczyć na godziwy zarobek bez brania na siebie wysokich kosztów życia – warto zdecydować się na ofertę, w której zatrudniający zapewnia noclegi i wyżywienie. Nie ma raczej lepszej metody na podreperowanie domowego budżetu lub pozyskanie środków finansowych na dodatkowe wydatki (np. ślub, modernizacja, kupno mieszkania).