Ukryte klejnoty Wenecji – miejsca, które musisz odwiedzić poza głównymi szlakami

Ukryte klejnoty Wenecji – miejsca, które musisz odwiedzić poza głównymi szlakami

Wenecja należy do jednych z najliczniej odwiedzanych przez turystów miast świata. Większość popularnych atrakcji w tym mieście jest przez turystów oblegana – żeby wejść do wnętrza bazyliki pod wezwaniem świętego Marka, trzeba odstać w kolejce nawet kilka godzin. Tymczasem poza utartymi szlakami jest tutaj wiele atrakcyjnych miejsc.

Jakie miejsca w Wenecji są nieznane turystom?

W Wenecji słynącej ze wspaniałej architektury i licznych kanałów z pływającymi po nich gondolami jest mnóstwo miejsc, w które większość turystów się nie zapuszcza. Jeśli chcesz poczuć prawdziwy klimat tego miasta, możesz odwiedzić place, które są miejscem spotkań mieszkańców, na wielu z nich w ciągu dnia odbywają się targi, z kolei wieczorami zapełniają się otaczające je restauracje i puby. Możesz w nich usiąść o każdej porze i spróbować lokalnych przysmaków, do których zalicza się między innymi wino pinot grigio. Miejscem stosunkowo rzadko odwiedzanym przez turystów jest położony niedaleko Placu Świętego Marka Wenecki Arsenał. To olbrzymi kompleks stoczni, w których przed wiekami budowano zarówno statki handlowe, jak i okręty wojenne dla Republiki Weneckiej. Mieściły się tutaj także odlewnie dział oraz fabryki amunicji i broni.

Co w Wenecji można zwiedzić za darmo lub za kilka euro?

Do darmowych atrakcji Wenecji zalicza się Teatro Italia – budynek w stylu neogotyckim znajdujący się w dzielnicy Cannaregio. Obecnie mieści się w nim supermarket, do którego warto wybrać się na zakupy, aby zobaczyć wnętrza pokryte wspaniałymi malowidłami. W dzielnicy Cannaregio znajdziesz tańsze noclegi, przy odrobinie szczęścia możesz trafić na lekcję nauki sterowania gondolą. Na rozpoczęcie karnawału odbywa się tutaj wodna parada. Jesteś miłośnikiem sztuki? Koniecznie odwiedź Galleria dell’Accademia, w której znajduje się bogata kolekcja malarstwa weneckiego począwszy od XIV aż do końca XVIII wieku. Do miejsc godnych odwiedzenia należy ogród Giardino delle Vergini.

Pinot grigio – do jakich potraw pasuje?

Podczas pobytu w Wenecji koniecznie musisz spróbować lokalnych przysmaków, do których zalicza się nie tylko pinot grigio, ale także risotto all nero di sepia (głównym składnikiem tego dania jest ryż gotowany z atramencie z kałamarnicy), danie z sardynek w słodko-kwaśnym sosie o nazwie sarde in saor. Wino pinot grigio to biały, lekki trunek, w którym wyraźnie wyczuwalne są nuty gruszki, białej brzoskwini oraz cytrusów. Do tego lekkiego wina doskonale pasują krewetki i małże, dania z białego mięsa oraz delikatne, niezbyt intensywne w smaku sery.