Jak wesprzeć niepełnosprawnych w codziennej egzystencji?

Jak wesprzeć niepełnosprawnych w codziennej egzystencji?

Codzienne życie niepełnosprawnego wymaga pomocy innych, lecz należy stworzyć jak najwięcej opcji samodzielnego funkcjonowania. Najlepszym miejscem do zorganizowania ułatwiających rozwiązań będzie mieszkanie, w którym mieszka na stałe. Samodzielność to marzenie niepełnosprawnych i należy zrobić wszystko, by dopomóc im w jej osiągnięciu.

Co można ofiarować osobie z ograniczeniami ruchowymi?

Wiele rozwiązań przydatnych w domu niepełnosprawnego możesz z łatwością umieścić w różnych pomieszczeniach. Wszystko zależy od odmiany i stopnia schorzenia. Akcesoria, które ułatwią codzienną toaletę to uchwyty dla niepełnosprawnych, które montowane są w łazience – pod prysznicem oraz obok miski sedesowej. Inne akcesoria do łazienki to specjalistyczne siedzenia do prysznica lub wanny, stopnie i podesty oraz rozmaite maty pod stopy. Ale oprócz tych elementarnych składników wyposażenia istotne okaże się uwzględnienie w następnych pomieszczeniach wymagań osoby niepełnosprawnej.

Nie zapomnij o funkcjonalnych dodatkach przy wyposażaniu pomieszczeń

Gdy niepełnosprawność wymusza jeżdżenie na wózku, wszystko w otoczeniu musimy dostosować tak, by umożliwić przesiadanie się z pojazdu na sedes czy miejsce do leżenia. Ważne jest, na jakim poziomie są zamontowane sprzęty np. umywalka, ubikacja, zabudowa kuchni, szuflady oraz materace. W różnych punktach wymagających przesiadania powinny znaleźć się uchwyty dla niepełnosprawnych, nieodmiennie mocowane na wysokości pasującej do użytkownika mieszkania. Sprawdzone od dawna standardy jak np. wysuwane blaty rozwiązują problem wiele utrudnień w dotarciu do tradycyjnego stołu przez osobę na wózku.

Dywany, progi, stopnie między pomieszczeniami – należy je zdecydowanie wyeliminować z przestrzeni wykorzystywanej przez osobę z ograniczeniami ruchu. W dowolnym z pomieszczeń największą zmianę przyniosą uchwyty dla niepełnosprawnych – rzeczywista, nieoceniona pomoc w samodzielności. Nic nie ogranicza ich stosowania, więc powinny znaleźć się praktycznie w każdym wnętrzu.