Jak Polacy żyją i pracują w Niemczech?

Jak Polacy żyją i pracują w Niemczech?

Wśród naszych rodaków stosunkowo często rodzą się pomysły, by wyjechać za granicę – główną motywacją są wyższe zarobki. Kolejnym źródłem takiego postępowania bywa chęć przemeblowania swojego dotychczasowego życia i nowego startu w wybranym miejscu na świecie. Częstym wśród obieranych kierunków zarobkowania pozostają Niemcy. Być może dlatego, że blisko nas jest położony jedno z bogatszych państw w Europie. Nie możemy ukrywać, że wszystkie aspekty egzystencji są tam odmienne niż u nas.

Praca w Niemczech: spełnienie marzeń czy spory niedosyt?

Jak rozstrzygnąć pytanie, czy praca u naszych zachodnich sąsiadów rzeczywiście pozostaje aż tak opłacalna, jak mogłoby to wynikać z powszechnego przeświadczenia? Odpowiedź brzmi jak zawsze – to zależy. Mamy licznych znawców wąskich dziedzin, którzy rozwijają swoją karierę na niemieckiej ziemi na zasadzie spersonalizowanych kontraktów. Dotyczy to wielu branż, gdzie najbardziej ceniona bywa wybitna wiedza lub umiejętności, np. opieki zdrowotnej, budownictwa, techniki czy technologii cyfrowych. Zatrudnieni w podobnych zawodach z pewnością mogą liczyć na sute wynagrodzenie, ale i na ogrom benefitów (nie tylko tych płacowych). Z tym, że powinien zostać zrealizowany ważny warunek: dobra znajomość języka obcego z dopasowaniem do specyfiki obszaru zawodowego; nie zawsze chodzi o język niemiecki, ponieważ ogromne przedsiębiorstwa o globalnych aspiracjach najczęściej stawiają na powszechniejszy język angielski.

Szkopuł jest w tym, że ten charakter pracy jest dostępny dla procentowo słabszej pracowników. Duża większość znajduje zatrudnienie przy czynnościach bez wąskiej specjalizacji czy unikalnej teorii, często związanych z branżą HoReCa, powszechnymi usługami czy produkcją w fabrykach. Niezależnie od tego trudno byłoby ukryć, że wypłaty są i tak o wiele większe niż u nas. Niemcy są jednak państwem, gdzie o wiele więcej kosztuje życie – mieszkanie, wyżywienie, usługi, aktualne nakłady.

Okresowa praca w Niemczech: projekt z odczuwalnym skutkiem

Niejednej osobie będzie się opłacać lepsze posunięcie – sezonowa praca w Niemczech. Dzięki niej Polacy (przede wszystkim na dorobku) potrafią w krótkim okresie zarobić nieco pieniędzy, dlatego że koszty zakwaterowania i posiłków zazwyczaj ponosi pracodawca. Może to być najlepszy przepis, by zarobić ładną sumę na najpilniejsze opłaty lub poważną życiową inwestycję, powiązaną ze ślubem, zakupem mieszkania lub samochodu.