Czy outsourcing pracowniczy jest opłacalny?

Czy outsourcing pracowniczy jest opłacalny?

Podaż wykwalifikowanych pracowników co roku jest coraz niższa.  Odpowiada za to niż demograficzny, rozwój gospodarczy jak również możliwość zarabiania za granicą. Polskie firmy muszą przez to walczyć z brakami pracowniczymi.  Z powodu braków kadrowych z roku na rok coraz bardziej powszechny staje się outsourcing pracowniczy.

Co to jest outsourcing pracowniczy?

Przedsiębiorcy w naszym kraju nierzadko walczą ze zmiennością środowiska politycznego i społecznego. Najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z deficytami kadrowymi może okazać się outsourcing pracowniczy. Działanie to umożliwia zdobycie siły roboczej, jednak bez konieczności zatrudniania pracownika na etat. Kwestiami znalezienia pracowników oraz ich rekrutacji zajmuje się, np. agencja pracy tymczasowej. Takie rozwiązanie ma multum zalet. Dzięki agencji, przedsiębiorstwo nie ponosi dodatkowych wydatków związanych z zatrudnieniem pracownika tymczasowego.Jednorazowym kosztem będzie opłacenie agencji pracy za świadczone usługi. Dzięki kooperacji z agencją, pracownicy z działu kadr nie muszą tracić czasu na poszukiwanie pracowników tymczasowych. Utrzymywanie pracowników zewnętrznych jedynie wówczas, gdy są najbardziej potrzebni jest świetnym rozwiązaniem na szukanie oszczędności w przedsiębiorstwie. Ponadto, outsourcing pracowniczy jest bardzo atrakcyjny dla osób, które potrzebują dorobić sobie do pensji.

outsourcing pracowniczy – wady

Pomimo dużych zalet outsourcingu pracowniczego, warto pamiętać, iż posiada on również wady. Jedną z nich jest to, że pracownik z zewnątrz może nie przestrzegać zasad pasujących w firmie. Nie będzie on również znał misji przedsiębiorstwa. Dzięki przewadze korzyści, outsourcing pracowniczy jest coraz bardziej popularny. Można wnioskować, iż outsourcing pracowniczy co roku będzie jeszcze bardziej popularny.