Co zrobić z nowo zakupioną działką?

Co zrobić z nowo zakupioną działką?

Wielu ludzi pragnie mieć własną działkę, najlepiej za miastem, z dala od codziennego zgiełku. Często jednak po dokonaniu zakupu, nie mamy koncepcji co zrobić, aby sensownie urządzić wolną przestrzeń.

Pomysły na ogródkową zabudowę

Problem zagospodarowania pustego terenu opłaca się starannie obmyślić, aby przychodzące nam do głowy zamysły nie okazały się później kompletnie chybione lub horrendalnie nieodpowiednie. Niegłupim wyjściem jest niewątpliwie zorganizowanie na naszej działce ogródka. Jeżeli chcemy, możemy wybrać zarówno ogródek z kwiatami, jak i ogródek warzywny czy owocowy. Dla mieszczuchów zapach własnoręcznie wyhodowanych produktów żywnościowych bywa bez dwóch zdań pożądany czy nawet niemający sobie równych. W przypadku, gdy posiadamy działkę poza miastem, weźmy pod uwagę wszystkie związane z tym możliwości. Posadzenie ziemniaków albo brukwi nie jest rzeczą zbyt skomplikowaną. Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy możliwość, aby cieszyć się doskonałym aromatem, którego nie można porównać do tego typowego dla owoców znajdujących się na półkach supermarketów. Opiekowanie się drzewkami owocowymi jest dobrym rozwiązaniem również jeżeli poszukujemy nowego zajęcia – możliwe, że ogrodnictwo stanie się naszym ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeżeli w naszym ogródku będziemy wykonywać wiele prac pielęgnacyjnych, to przyda nam się składzik na narzędzia. Bardzo łatwo zrobić go z tworzywa drewnianego. Z drewna możemy zbudować także altankę, która posłuży nam do wypoczynku. Za sprawą altanki możemy zrelaksować się z naszymi bliskimi bądź z sąsiadami – przyjemnie będzie w miłym gronie spotkać się przy herbacie. Za sprawą altanki będziemy mogli korzystać z działki niezależnie od warunków pogodowych – nawet burza nie zmusi nas do zakończenia spotkania.

O czym nie wolno zapomnieć, stawiając dom bez zezwolenia

Godnym uwagi projektem bywa także postawienie znajdującego się na terenie ogródka domu. W sytuacji, gdy wolelibyśmy uniknąć wizyt w urzędach, trzeba zagłębić się w temat, w jakich sytuacjach można stawiać domki bez pozwolenia. Budynek pełnowymiarowy zwykle wiąże się z nieodłącznym wymogiem załatwienia zezwolenia na budowę. Amatorzy spędzania czasu na działce decydują się jednak najczęściej na taki rodzaj zabudowy, dzięki czemu nie muszą zabiegać o pozwolenie. Domki bez pozwolenia mamy prawo budować jedynie w konkretnych sytuacjach przewidzianych przez prawo budowlane. Po pierwsze, nie mamy możliwości stawiania bez zezwolenia domków piętrowych czy innych niż wolnostojące. Po wtóre, metraż domku może wynieść maksymalnie 35 m2. Na dodatek domki bez pozwolenia nie są rodzajem konstrukcji, którą można stawiać nie bacząc na ilość. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każde 500 m2 powierzchni działki może przypadać maksymalnie jedna budowla stawiana bez zezwolenia, dlatego np. na działce o powierzchni 1200 m2 postawimy nie więcej niż dwa takie domki.